Kam nepieciešams LEI kods?

Kam nepieciešams LEI kods? LEI ir nepieciešams juridiskām personām, kas piedalās finanšu darījumos un vēlas tirgoties finanšu tirgos, piemēram, iegādāties akcijas, obligācijas vai citus vērtspapīrus. Pastāv arī daudzi citi noteikumi (atkarībā no jurisdikcijas), kas prasa iegūt LEI kodu.

Kopš LEI shēmas izveides visā pasaulē ir ieviestas daudzas jaunas tiesiskās normas. Tas nozīmē, ka daudzām dažādu nozaru juridiskajām personām tagad ir jāpiesakās LEI koda saņemšanai.


Kas ir LEI kods?

LEI jeb Legal Entity Identifier ir unikāls 20 zīmju burtu un ciparu kods. Tā mērķis ir nodrošināt regulētu identifikāciju juridiskām personām, piemēram, uzņēmumiem un organizācijām, jo īpaši finanšu nozarē. 

Tā mērķis ir padarīt uzņēmumus pārredzamākus un datus par tiem – savstarpēji saistītus un vieglāk pieejamus. Tādējādi līdz minimumam tiek samazināts jebkāds finanšu risks, kas saistīts ar darījumiem ar šādām juridiskām personām visā pasaulē. Lasiet tālāk, lai uzzinātu vairāk par LEI.


Finanšu iestādes, kuras vienmēr prasa LEI kodu

Šobrīd juridiskās personas, kurām vienmēr nepieciešams LEI kods, ir finanšu iestādes, piemēram, brokeru sabiedrības, bankas, ieguldījumu un apdrošināšanas sabiedrības, kā arī krājaizdevumu sabiedrības. LEI Reģistrs ir izveidots, lai palīdzētu jums veikt LEI reģistrācijas procesu. 

Tomēr privātpersonām nav nepieciešams LEI kods, lai veiktu tirdzniecību finanšu tirgū. Tāpēc, ja neesat uzņēmums vai korporācija, jums šobrīd LEI nav nepieciešams.


Ieguldījumu sabiedrības un to klienti (ES)

Vēl viens organizāciju veids, kam ir nepieciešams LEI kods tieši ES ietvaros, ir ieguldījumu sabiedrības un to klienti. Tas ir saistīts ar MiFID II/MiFiR noteikumiem, kas stājās spēkā 2018. gada janvārī. 

Tas nozīmē, ka ES iestādēm ir pienākums atteikt darījumus starp ieguldījumu sabiedrībām un to klientiem, ja abām pusēm nav LEI koda. Šī situācija galvenokārt zināma kā “nav LEI, nav darījuma”. Ja uz jūsu organizāciju attiecas šīs MiFID II/MiFiR prasības, jūs varat pieteikties LEI saņemšanai caur LEI Reģistru.


Valdības aģentūras (ASV)

Ir arī cita veida juridiskas personas, kurām būs nepieciešams LEI, tostarp daudzas ASV valdības finanšu aģentūras. Galvenokārt tāpēc, ka Finanšu pētniecības birojs ir noteicis LEI par obligātu.

Šādas aģentūras ir Federālo rezervju sistēma (FED), Regulētā tirgū tirgotu preču nākotnes līgumu tirdzniecības komisija (CFTC ) un Valsts apdrošināšanas komisāru asociācija (NAIC).


RTO un ISO

Turklāt kopš 2015. gada eksistē ASV valdības iestādes, kas pastāv ārpus finanšu sektora, kurām arī būs nepieciešams LEI. Federālā enerģētikas regulatīvā komisija (FERC) nosaka, ka visām RTO (reģionālajām pārvades organizācijām) un ISO (neatkarīgajiem sistēmas operatoriem) jābūt LEI kodam. 


Tie, kurus ietekmē Finanšu pārredzamības likums

Visbeidzot, ir lietderīgi arī pieminēt – lai gan pašlaik tas tā vēl nav, bet tuvākajā nākotnē būs vēl citas juridiskas personas, kurām droši vien būs jāizmanto LEI kods. 

Iemesls tam ir ASV Regtech likums – Finanšu pārredzamības likums. Tas, ja tiks pieņemts, noteiks, ka visiem šādu aģentūru iegūtajiem datiem jābūt neierobežotiem. Ideja ir padarīt darījumus starp šādām juridiskām personām un iespēju tās regulēt daudz uzticamākus. 

LEI ir ideāla metode, kā identificēt šāda veida datus. Tāpēc jebkurai juridiskai personai, kas sadarbojas ar šeit uzskaitītajām regulatīvajām aģentūrām, drīzumā, visticamāk, būs nepieciešams LEI kods.

REĢISTRĒT LEI